Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων Με Αναπηρία

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου 2023 στην  αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας πραγματοποιήσαμε μια όμορφη εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων Με Αναπηρία. Το καλωσόρισμα έκανε το Ε2 του σχολείου μας με το τραγούδι «γέφυρες ζωής». Οι μαθητές  του Α1 και Α2 και τα παιδιά του ΖΕΠ ζωγράφισαν   αφίσες  με μηνύματα  « Γεννιόμαστε μοναδικοί, γινόμαστε ξεχωριστοί », «Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι»  που στόλισαν την αίθουσα εκδηλώσεων. Τα υπόλοιπα τμήματα  έκαναν δράσεις μέσα στις αίθουσες με την προβολή σχετικών βίντεο αλλά και ταινιών με ανάλογο περιεχόμενο. Οι μαθητές στο τέλος εξέφρασαν σκέψεις και συναισθήματα με ζωγραφιές.  Στόχος των δράσεων να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές μας ότι η παγκόσμια μέρα ΑΜΕΑ είναι απλώς μια ισχυρή υπενθύμιση ότι τα άτομα με αναπηρία είναι πάντα δίπλα μας όλες τις μέρες του χρόνου και έχουν ανάγκη την αρωγή και τη συνεχή υποστήριξή μας.

Οι εκδηλώσεις του σχολείου μας κορυφώθηκαν με την παρουσία  της κας Μαρίας Καραπαναγιώτη  που διευθύνει τον καλλιτεχνικό οργανισμό «Δρυάδες εν Πλω». Πλαισιωμένη από άτομα ΑΜΕΑ,  χόρεψαν και μας συγκίνησαν,  ξεδίπλωσαν τις καλλιτεχνικές τους αρετές και μας απέδειξαν ότι κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει τα πάντα, να ξεπεράσει εμπόδια προσωπικά, όπως μια αναπηρία , αρκεί η κοινωνία να είναι ανοικτή στο διαφορετικό,  αγκαλιάζοντας το διαφορετικό. Έτσι ακριβώς, οι εκδηλώσεις στο σχολείο μας έκλεισαν με μια συμβολική κίνηση: όλοι, μαθητές, εκπαιδευτικοί, οι εκλεκτοί μας προσκεκλημένοι, γίναμε μια μεγάλη , μια τεράστια αγκαλιά.