«Εκπαιδευτική εκδρομή στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και Μουσείο Μανιταριών»

Την Τετάρτη, 29 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές της Γ’ τάξης συμμετείχαν στην εκπαιδευτική εκδρομή που πραγματοποιήθηκε στο «Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Μετεώρων και μουσείο Μανιταριών» στην Καλαμπάκα και στο εργοστάσιο γάλακτος ΤΡΙΚΚΗ, στο πλαίσιο των μαθημάτων Μελέτης Περιβάλλοντος και Εργαστηρίων δεξιοτήτων.

Στο Μουσείο οι μαθητές ξεναγήθηκαν στην πλούσια συλλογή πτηνών, θηλαστικών και μανιταριών, γνώρισαν τον φυσικό χώρο που διαβιούν τα ζώα και αναπτύσσονται τα μανιτάρια και ενημερώθηκαν για τους κινδύνους που αντιμετωπίζει το περιβάλλον.

Στο εργοστάσιο γάλακτος ΤΡΙΚΚΗ, οι μαθητές ενημερώθηκαν για την υψηλή διατροφική αξία του γάλακτος και ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου.