«10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023»

Στο πλαίσιο της « 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 »,  με κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή»  και στόχο την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας πραγματοποίησε στην αυλή του σχολείου, την Πέμπτη 05/10/2023, αθλητικές δραστηριότητες όπως:  Παιχνίδια συναγωνισμού, Αγώνες σκυταλοδρομίας δημιουργώντας διαδρομές με εμπόδια, Περπάτημα, Τρέξιμο, Μπάσκετ, ΒόλεΪ, Ποδόσφαιρο, κ. ά.  .

Συντονιστές της όλης δράσης ήταν  οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής, Αποστόλης Γανιάς και Πέτρος Μαλέτσικας με συμπαραστάτες τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Στόχοι της σχολικής κοινότητας, μέσω των αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων, ήταν:

• Η καλλιέργεια του αθλητικού ιδεώδους,
  • Να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου,
  • Να τονιστούν οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός όπως ευγενής άμιλλα και η ιδέα του –ευ-αγωνίζεσθαι,
  •  Να υιοθετηθεί  το σύνθημα: «Τρέχω για το ΕΥ» (ΕΥ Ζειν – ΕΥτυχία – ΕΥσυνειδησία – ΕΥ αγωνίζεσθαι – Ευθύνη),

Τα παιδιά περπάτησαν, έτρεξαν, διασκέδασαν και ψυχαγωγήθηκαν παίζοντας αγαπημένα παιχνίδια.