9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Στο πλαίσιο της « 9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022 «, με κοινό σύνθημα « ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ » και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας πραγματοποίησε την Παρασκευή 30/09/2022 αθλητικές δραστηριότητες όπως:  Παιχνίδια συναγωνισμού, Περπάτημα, Μπάσκετ, ΒόλεΪ, Ποδόσφαιρο, Τέννις, κ. ά.  στον υπαίθριο χώρο του αθλητικού πάρκου « Παλέρμο ».

Συντονιστές της όλης δράσης ήταν  οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής, Αποστόλης Γανιάς και Βάιος Κουτής με συμπαραστάτες τους υπόλοιπους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Στόχοι της σχολικής κοινότητας, μέσω των αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων, ήταν:

• Η καλλιέργεια του αθλητικού ιδεώδους,
  • Να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία (άσκηση- άθληση, διατροφή),
  • Να τονιστούν οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός όπως ευγενής άμιλλα και η ιδέα του –ευ-αγωνίζεσθαι,
  • Η μύηση στον αθλητισμό με το σύνθημα « ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ ».

Τα παιδιά διασκέδασαν και ψυχαγωγήθηκαν παίζοντας ομαδικά αγαπημένα παιχνίδια.