Δράση της Α΄ και Β΄ τάξης σε συνεργασία με τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Καρδίτσας

Μια ακόμα δράση υλοποιήθηκε στο σχολείο μας σε συνεργασία με τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της Καρδίτσας και στα πλαίσια του εορταστικού κλίματος των Χριστουγέννων. Την Τετάρτη 15/12/21 και τη Πέμπτη 16/12/21 εκπονήθηκε για τις τάξεις Α’ και Β’ το πρόγραμμα με τίτλο ” ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ”. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τόσο τα ήθη και έθιμα των διάφορων περιοχών της χώρας μας όσο κι αυτά άλλων χωρών ανά τον κόσμο. Με τη βοήθεια και τη συνεργασία των υπεύθυνων της Βιβλιοθήκης μετά των εκλεκτών συναδέλφων  της Α’ και της Β’ τάξης υπήρξε αλληλεπίδραση θετικού προσήμου μετά των μαθητών τους, οι οποίοι στη συνέχεια ζωγράφισαν χριστουγεννιάτικες εικόνες τις οποίες κατέθεσαν για τον στολισμό των αιθουσών.

Ευχόμαστε σε όλους καλές γιορτές και το 2022 ας φέρει υγεία, αγάπη, αισιοδοξία, ελπίδα,  πρόοδο και ευημερία. Ας μας φέρει αυτό που χάσαμε όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, τα δύο τελευταία χρόνια…

Καλές γιορτές!!!