Γράμματα στον Άγιο Βασίλη

Με αφορμή την 30ή χρονιά εορτασμού της δράσης «Γράψε ένα γράμμα στον Άγιο Βασίλη» των ΕΛΤΑ, οι μαθητές των Ε1 και Ε2 τμημάτων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας συμμετείχαν στη δράση γράφοντας τα δικά τους γράμματα.

30 χρόνια τώρα, πριν τις γιορτινές μέρες των Χριστουγέννων στα γραμματοκιβώτια των Ελληνικών Ταχυδρομείων συγκεντρώνονται γράμματα μικρών και μεγάλων με παραλήπτη τον Άγιο Βασίλη. Γράμματα γεμάτα ευχές, επιθυμίες, αγωνίες και ελπίδα. Μάλιστα τα ΕΛΤΑ φροντίζουν ώστε ο κάθε μαθητής ξεχωριστά να λάβει απάντηση από τον Άγιο Βασίλη.

Σε ειδικά σχεδιασμένα επιστολόχαρτα οι μαθητές έγραψαν το γράμμα τους στο μάθημα των Αγγλικών με τη βοήθεια της εκπ/κού Αγγλικής γλώσσας Χρυσάνθης Παπαδημητρίου. Τα γράμματά τους ταχυδρομήθηκαν τοποθετώντας τα στο ειδικό κόκκινο ταχυδρομικό κουτί των ΕΛΤΑ.

Ελπίζουμε έτσι να κρατηθεί ζωντανή η μαγεία των Χριστουγέννων και η ελπίδα στις καρδιές των παιδιών.

Καλά Χριστούγεννα και καλές γιορτές!