Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής «ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ»

Την Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2024, 25 μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Ε1, ΣΤ1, ΣΤ2 και ΣΤ3 συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών «Αριστοτέλης» που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και την Ένωση Ελλήνων Φυσικών. Ο διαγωνισμός διεξήχθη ενδοσχολικά και τα θέματα ήταν σύμφωνα με τις αρχές της σύγχρονης παιδαγωγικής, αφού περιλαμβάνονταν ερωτήσεις-ασκήσεις που παραπέμπουν σε βιωματικές παρατηρήσεις ή και γνώσεις και όχι στην απομνημόνευση. Επιλέχτηκαν από Επιτροπή Φυσικών, υπό την εποπτεία και ευθύνη των: Γεωργίου Τόμπρα (Καθηγητή Τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ), Γεωργίου Θεοφ. Καλκάνη (ομ. Καθηγητή ΕΚΠΑ) και Έκτορα Νισταζάκη (Καθηγητή/Προέδρου Τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ).

Τα Φύλλα Εργασίας των μαθητών/τριών θα αποσταλούν στο ΕΚΠΑ και τα αποτελέσματα του διαγωνισμού θα ανακοινωθούν στο τέλος Μαΐου.

Συγχαρητήρια και καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν!

Τα θέματα και τις λύσεις του Διαγωνισμού θα τα βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους:

Θέματα και λύσεις Ε΄ τάξη

Θέματα και λύσεις Στ΄ τάξη