9-11-2017 Επίσκεψη σε βιβλιοθήκη

Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος σε βιβλιοθήκη

Στα πλαίσια του Πολιτιστικού προγράμματος «Παιχνίδια, άλλοτε και τώρα», που πραγματοποιείται από τη Β΄ τάξη του Σχολείου μας, το τμήμα Β3 επισκέφτηκε τη ΔημοτικήΠαιδική Βιβλιοθήκη της συνοικίας Αγίου Γεωργίου και υλοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ο βάτραχος είναι βάτραχος», την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2017.

Στην αρχή τα παιδιά ενημερώθηκαν για τη λειτουργία της Παιδικής Βιβλιοθήκης. Στη συνέχεια ακολούθησε παρουσίαση του βιβλίου «Ο Βάτραχος είναι βάτραχος» (Μαξ Βέλθουις, 2012). Έπειτα, πραγματοποιήθηκε συζήτηση όπου αναδείχθηκαν τα μηνύματα του παραμυθιού.

b1

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα τελείωσε όταν τα παιδιά κατασκεύασαν μάσκες βατράχων, με πράσινο χαρτόνι και καλαμάκια.

b2

Ο δάσκαλος Τσιχτής Ευάγγελος και οι μαθητές/ριες, που συμμετείχαν στην υλοποίηση του προγράμματος, ευχαριστούν θερμά τον βιβλιοθηκονόμο υπάλληλο του Δήμου Καρδίτσας κ. Κουρόγλου Θανάση για τη φιλοξενία, τις εμπειρίες και τις χρήσιμες συμβουλές που τους/τις μετέδωσαν.

b3