Αγάπη, φιλία, ισότητα, σεβασμός, συνεργασία, διαφορετικότητα

Με τους μαθητές της Γ΄ τάξης, στο πλαίσιο του μαθήματος των εργαστηρίων δεξιοτήτων με θέμα “Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι, επισκεφτήκαμε το ειδικό δημοτικό σχολείο και νηπιαγωγείο Καρδίτσας προκειμένου να γνωριστούν με τα παιδιά και να γνωρίσουν τις αρχές της διαφορετικότητας.

Με μεγάλη χαρά μας υποδέχτηκαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί. Γνωριστήκαμε, τραγουδήσαμε, ζωγραφίσαμε και παίξαμε στην αυλή του σχολείου με τη βοήθεια του γυμναστή και του υπόλοιπου προσωπικού.

Όλα τα παιδιά φώναξαν: “Αγάπη, φιλία, ισότητα, σεβασμός, συνεργασία, διαφορετικότητα”.

Καταλήξαμε στο συμπέρασμα: “Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι”. Επίσης ότι μπορεί να είμαστε διαφορετικοί, αλλά μαθαίνουμε και παίζουμε με τον ίδιο ενθουσιασμό και χαρά!