Διδακτική επίσκεψη – ξενάγηση στα μνημεία της πόλης μας

Τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη – ξενάγηση των μαθητών της Γ΄ τάξης σε μνημεία – κτήρια της πόλης μας σε συνεργασία με την Παιδική Δημοτική Βιβλιοθήκη, στο πλαίσιο του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων , «Γνωρίζω τον τόπο μου».

Κατά τη διάρκεια της ξενάγησης οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν και να ενημερωθούν για το κτήριο της Δημοτικής Αγοράς, το πέτρινο κτήριο της Εθνικής Τράπεζας, τη Δημοτική Βιβλιοθήκη, το Δικαστικό Μέγαρο, το Μουσείο Πόλης Καρδίτσας και τους έφιππους ανδριάντες των Γ. Καραϊσκάκη και Ν. Πλαστήρα.

Οι μαθητές μέσα από αυτή τη βιωματική δράση ήρθαν σε επαφή με την τοπική πολιτιστική μας κληρονομιά και είδαν με μια νέα ματιά την πόλη.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές ευχαριστούν θερμά τους βιβλιοθηκονόμους του Δήμου κ. Κουρόγλου Θανάση και κ. Βούλγαρη Γιώτα για την ξενάγηση και την ενημέρωση.