Συγκέντρωση υλικού για πλημμυροπαθείς

Αγαπητοί γονείς,

Η θεομηνία που έπληξε πρόσφατα τον Νομό, μας ευαισθητοποίησε ως Σύλλογο Διδασκόντων και θέλοντας να απαλύνουμε κι εμείς τη δεινή κατάσταση των συμπολιτών μας, αποφασίσαμε να συγκεντρώσουμε είδη πρώτης ανάγκης. Προσβλέποντας και στη δική σας (εθελοντική)  συνδρομή, μέσω του μηνύματος αυτού, σας ενημερώνουμε ότι συγκεντρώνουμε τα  παρακάτω προϊόντα (επιλέγετε ό,τι εσείς επιθυμείτε):

• Εμφιαλωμένο νερό
  • Ασβέστη για απολύμανση χώρων με νεκρά ζώα
  • Χλωρίνη, οινόπνευμα
  • Απορρυπαντικά: τζάμια, πάτωμα, πιάτων
  • Βιτέξ, σφουγγάρια, πανάκια
  • Κουβάδες, σφουγγαρίστρες, σκούπες
  • Σακούλες σκουπιδιών
  • Απορρυπαντικά ρούχων
  • Οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες
  • Χαρτιά υγείας και κουζίνας
  • Μαξιλάρια, πετσέτες, μαξιλαροθήκες, σεντόνια, κουβέρτες (Παρακαλούμε θερμά να είναι καθαρά και σε καλή κατάσταση)
  • Σχολικά είδη (τσάντες, τετράδια, μολύβια…)
  • Τρόφιμα (ελαιόλαδο, πελτές, μακαρόνια, ρύζι…)

Η συγκέντρωση του υλικού  θα γίνει σε χώρο του σχολείου μας, καθημερινά από τις 9:00 έως τις 12:00 και πρόθεσή μας είναι να δοθεί σε σημεία που αποτελούν διανεμητικά κέντρα  ή να διανεμηθεί στοχευμένα σε χωριά ή τοπικούς συλλόγους που θα εκδηλώσουν πρόθεση. Θα σας ενημερώσουμε με νεότερο μήνυμα, για τους τελικούς  αποδέκτες του υλικού που θα συγκεντρώσουμε.

Ευχαριστούμε θερμά και ευχόμαστε κι εμείς, όπως κι εσείς, να επιστρέψουμε σύντομα σε μια ομαλή κατάσταση, για να ξεκινήσουμε μια καλή και γόνιμη σχολική χρονιά!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας