Δράση στα πλαίσια του προγράμματος “Ασφαλώς ποδηλατώ”

Την Τετάρτη 15-12-2021 οι μαθητές της Δ΄ Τάξης του 5ου  Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα «Ασφαλώς Ποδηλατώ». Η συγκεκριμένη δράση πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων και υλοποιήθηκε από την Κα. Γκαμπούρη Αφροδίτη, υπεύθυνη παραρτήματος του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας ( Ι.Ο.ΑΣ.) «Πάνος Μυλωνάς» και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών της Δ΄τάξης ( Κα. Στύλου Ευαγγελία και Τσέλιου Αικατερίνη) και της εκπ/κού της Φ.Α. Κα. Γκανούρη Βασιλική. Οι μαθητές ενημερώθηκαν πώς μπορούν ως ποδηλάτες να είναι ασφαλείς όταν κυκλοφορούν στον δρόμο, τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του ποδηλάτου, τί πρέπει να προσέχουν όταν ποδηλατούν εντός και εκτός πόλης καθώς και τον εξοπλισμό που πρέπει να έχει ο ποδηλάτης αλλά και το ποδήλατό τους.