24-10-2017 "Νερό, δώρο της φύσης!"

Νερό, δώρο της φύσης!

Στα πλαίσια προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης που υλοποιούνται στο Σχολείο μας κατά το σχολικό έτος 2017 – 2018, με θέμα το νερό, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2017 σχετική δράση. Η συγκεκριμένη δράση έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου, την παρακολούθησαν μαθητές/ριες των Β2-Β3 & Γ τάξεων και καλεσμένη ήταν η υπάλληλος της ΔΕΥΑ Καρδίτσας κ. Ρίζου Ντίνα.

Η καλεσμένη στην παρουσίασή της αναφέρθηκε στο έργο της ΔΕΥΑΚ και στην ύδρευση – αποχέτευση της Καρδίτσας, άλλοτε και σήμερα. Ακόμη, αναφέρθηκε στη χρησιμότητα του νερού και στον «κύκλο του νερού». Επιπλέον, η κ. Ρίζου έδειξε στα παιδιά υλικά που χρησιμοποιεί η ΔΕΥΑΚ (π.χ. σωλήνες, υδρόμετρα κ.ά).

Οι εκπαιδευτικοί (Μαρκούση Βαΐτσα, Στύλου Ευαγγελία, Τσάβαλου Αγλαΐα, Τσέλιου Αικατερίνη και Τσιχτής Ευάγγελος) και οι μαθητές/ριες, που συμμετέχουν στα προγράμματα με θέμα το νερό, ευχαριστούν θερμά την κ. Ρίζου για τις πολύτιμες πληροφορίες που τους/τις μετέδωσε.