7-3-2018 Διασχολική εκπαιδευτική εκδρομή

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΠΕΡΤΟΥΛΙ Στις 7/3/2018 το 5ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας και το Δημοτικό Σχολείο Λεονταρίου πραγματοποίησαν διασχολική εκπαιδευτική εκδρομή στο χιονοδρομικό κέντρο του Περτουλίου. Στους μαθητές δόθηκε εξοπλισμός και διδάχτηκαν από έμπειρους εκπαιδευτές το άθλημα του σκι. Τα παιδιά για αρκετή ώρα δοκίμασαν τις ικανότητές τους στο σκι και τα περισσότερα κατάφεραν να ισορροπήσουν και να γλιστρήσουν στο χιόνι σαν έμπειροι σκιέρ. Σκοπός της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν να διασκεδάσουν να ψυχαγωγηθούν και να γνωρίσουν από κοντά το ολυμπιακό άθλημα του σκι. Επίσης να αναπτύξουν το αίσθημα της ομαδικότητας και της συνεργασίας και παράλληλα να αντιληφθούν τις έννοιες της κοινωνικοποίησης και της αλληλοβοήθειας Τέλος αποκτούν περιβαλλοντική συνείδηση αφού με την άμεση επαφή με τη φύση μαθαίνουν να αγαπούν και να σέβονται το περιβάλλον και να συμβάλλουν στην προστασία του.