Επίσκεψη της Α´ Δημοτικού σε μουσεία

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Καλαμπάκα

Την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης του Σχολείου μας στην Καλαμπάκα. Η επίσκεψη περιλάμβανε ξενάγηση σε δύο μουσεία της πόλης. Τα παιδιά συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί Μήτσιου – Τσάβαλου Αγλαΐα, Μπαλακώστα Αριστέα, Νταλαγεώργου Όλγα και Τσιχτής Ευάγγελος.

Στην αρχή παιδιά και εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν το Μουσείο Ελληνικής Παιδείας. Εκεί τα παιδιά είδαν τη μεγάλη συλλογή βιβλίων όλων των βαθμίδων της εκπαίδευσης από παλιότερα χρόνια. Επίσης, παρατήρησαν πρωτότυπες εκδόσεις έργων αρχαίων Ελλήνων συγγραφέων και έργα της εποχής του Νεοελληνικού Διαφωτισμού (Εικ. 1). Στη συνέχεια, σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα (Εικ. 2), «μεταφέρθηκαν» σε μια άλλη εποχή (μαυροπίνακας, ποδιές, ξύλινα θρανία, παλιοί χάρτες κ.ά.). Κατόπιν, σε άλλη αίθουσα παρακολούθησαν προβολή με μύθους του Αισώπου. Τέλος, πήγαν στην αίθουσα των Μετεώρων(Εικ. 3). Εκεί οι μικροί/ές μαθητές/ριες γνώρισαν την ιστορία της περιοχής μέσα από φωτογραφίες, γκραβούρες, προβολή οπτικοακουστικού υλικού (πρώτοι τρόποι ανάβασης στα μοναστήρια), χρήση παλιών στερεοσκοπικών συσκευών και παλιών παιχνιδιών, ενώ έμαθαν τη χρήση της δίκαιης κούπας του Πυθαγόρα.

kalab1     Εικόνα 1

kalab2

Εικόνα2

kalab3

Εικόνα3

Η συνέχεια περιλάμβανε επίσκεψη στο Μουσείο φυσικής ιστορίας Μετεώρων – Μουσείο μανιταριών. Εκεί τα παιδιά γνώρισαν σπάνια ζώα (θηλαστικά και πτηνά) ή ζώα που έχουν εξαφανιστεί (Εικ. 4). Επίσης, παρατήρησαν άλλα ζώα σε μια συλλογή περίπου 300 ειδών. Έπειτα, σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο του μουσείου τα παιδιά είδαν δεκάδες είδη μανιταριών (Εικ. 5).

kalab4

Εικόνα 4